Євросоюз запровадив тимчасовий захист між людьми з України, які рятуються від російської війни. DW пояснює, на кого вона поширюється, як нею скористатися, які права надає та як перетинати кордон ЄС.
Євросоюз активував тимчасовий захист між людьми з України, які рятуються від війни, що розв’язана Росією. За це у п’ятницю, 4 березня, проголосувала Рада ЄС на засіданні у Брюсселі. Рішення вже було опубліковане в Офіційному журналі Євросоюзу, і воно одразу набуло чинності.

Група юридичної підтримки біженців з України в Телеграм. Пдпишись!
.
Директива ЕСС про тимчасовий захист
Після війн на Балканах у 90-х та на початку 2000-х років у Євросоюзі ухвалили Директиву про тимчасовий захист (ДВС). Її розробили для ситуацій масового надходження біженців на територію ЄС. Ідея механізму — не допустить перевантаження систем надання притулку, адже вони не в змозі швидко опрацювати сотні тисяч чи мільйони прохань. У Єврокомісії прогнозують від 2,5 до 6,5 млн. переміщених українців, які шукатимуть захисту у ЄС.
До сьогоднішньої війни, з моменту прийняття у 2001 році, цю директиву так ніколи і не активували. Дія ДВС поширюється попри всі країни Євросоюзу, крім Данії.
Скільки діє тимчасовий захист для українців?
З 2017 року українцям не потрібна віза для в’їзду до Шенгенської зони. Але безвізовий режим дозволяє бути в ЄС лише 90 днів. У цей час можна їздити по всій Шенгенській території. ДВЗ практично знімає обмеження на термін перебування в ЄС, передбачене безвізом. На початку тимчасовий захист діятиме один рік. Якщо ситуація не стане кращою, її дія автоматично триватиме на півроку, а потім, за потреби, ще стільки ж. Після цього Рада ЄС може продовжити захист ще на рік – лише до трьох років.
У той же час, якщо ситуація в Україні покращиться і дозволить переміщеним людям безпечно повернутися додому, то Єврокомісія може запропонувати зупинити дію ДВС.
Відмінність тимчасового захисту від сховища
Представники ЄС наголошують, що українці, які рятуються від російської агресії, є біженцями. Втім, у директиві використовується друге слово – переміщені особи. Справа в тому, що тимчасовий захист та статус біженця – різні юридичні процедури.
У разі перетину кордону жителі України мають право подати прохання про притулок. І поки його розглядатимуть, їм доведеться залишатися в тій країні, де вони його подали – Польщі, Словаччині, Угорщині чи Румунії. Але надання статусу біженця можна чекати багато місяців.
А ось статус тимчасового захисту українці, які рятуються від війни, набувають після перетину кордону автоматично. Вони одразу можуть їхати в ту країну ЄС, де їм зручніше знайти місце проживання. Наприклад, де вони живуть родичі чи знайомі. При цьому вони й надалі лишаються право подати прохання про притулок.
На кого поширюється тимчасовий захист ЄС?
Тимчасовий захист поширюється насамперед на три категорії осіб:
- Перша – громадяни України, які проживали на її території станом на 24 лютого та вимушено покинули свої будинки через вторгнення російських військ.
- Друга – люди, які мають політичний притулок в Україні.
- Третя – члени сімей перших двох категорій. Йдеться про чоловіка/дружину (включаючи і незареєстровані шлюбні відносини, щоправда, якщо їх визнає держава ЄС, на територію якого в’їжджають) та неповнолітніх дітей. Це можуть бути близькі родичі, якщо вони проживали разом і залежали від людини з перших двох категорій.
Держави ЄС зможуть надати або європейський тимчасовий захист, або аналогічний статус за національним законодавством, громадянам третіх країн, які мали в Україні постійний дозвіл на проживання, але які не можуть повернутися на сім’ю, бо це небезпечно.
Рішення Ради ЄС не передбачає тимчасового захисту громадян третіх країн, які не мали постійного посвідчення на проживання в Україні, якщо їхня сім’я є безпечною країною. Йдеться насамперед про іноземних студентів. У Єврокомісії їм обіцяють допомогти у поверненні додому. Але держави ЄС можуть і їм надати тимчасовий захист.
Рада ЄС рекомендувала надати тимчасовий захист і людям, які виїхали з України незадовго до 24 лютого, рятуючись від можливої війни або якщо вони були у відпустці чи відрядженні в Євросоюзі. Але це також на розсуд державної влади.
Які права надає українцям тимчасовий захист?
Крім можливості перебувати на території ЄС протягом дії директиви, тимчасовий захист дає й низку інших прав людям з України, які рятуються від війни. Це право на проживання, доступ до ринку праці та житла, соціальна та медична допомога. Під доступом до роботи розуміють не лише можливість працювати, а й займатися підприємництвом,
Якщо я правильно розумію, то я можу покинути Польщу після 3,5 місяців перебування і поїхати в іншу країну ЄС на 90 днів і більше? Я не оформлювала статус біженця, але отримала песель, одноразову допомогу 300 злотих і виплати на дитину 500 злотих. Перед від’їздом планую відмовитись від нових виплат у Польщі. Але мені цікаво, як довго я зможу знаходитись в іншій країні, які у мене там будуть права і можливості, чи зможу я оформити там якусь допомогу. Бо у мене з дитиною не дуже є можливість працювати
А на якій підставі ви поїдете в іншу країну ЄС? Ваші дні біометрії закінчилися, є віза або інші підстави? Якщо ви отримували гроші — то ви оформили Стутус тимчасового захисту одночасно з Песелем! На яких підставах вам би вплачувалися кошти? Наразі якщо Статус оформлений в Польщі — отде країну ви можете змінити тільки відмовишись від Статусу. Але інша країна може вам відмовити у наданні Статусу Тимчасового захисту повторно! Відповідно й дпомог не бьудет як по Статусу
Оформила pesel с отпечатками пальцев. Получила профиль.
Что делать дальше чтобы легально находится под временной защитой в Польше/Белосток
Спасибо
Якщо ваш pesel з відміткою про надання Статусу тимчасого Захисту — то це є підстава для перебування в Польщі законно на протязі 18 місяців
Питання до юриста:
6 березня 22 року виїхали в Польщу з дружиною з України, перебували в Польщі до 27 березня, нічого не оформлювали ніде. 27 березня відлетіли на лікування (обстеження в онкологічному центрі в Тель-Авіва) до Ізраїлю літаком з Кракова. 28 червня повертаємось до Кракова. Чи можемо ми оформити тимчасовий притулок у Польщі?