Євросоюз запровадив тимчасовий захист між людьми з України, які рятуються від російської війни. DW пояснює, на кого вона поширюється, як нею скористатися, які права надає та як перетинати кордон ЄС.
Євросоюз активував тимчасовий захист між людьми з України, які рятуються від війни, що розв’язана Росією. За це у п’ятницю, 4 березня, проголосувала Рада ЄС на засіданні у Брюсселі. Рішення вже було опубліковане в Офіційному журналі Євросоюзу, і воно одразу набуло чинності.
Група юридичної підтримки біженців з України в Телеграм. Пдпишись!
.
Директива ЕСС про тимчасовий захист
Після війн на Балканах у 90-х та на початку 2000-х років у Євросоюзі ухвалили Директиву про тимчасовий захист (ДВС). Її розробили для ситуацій масового надходження біженців на територію ЄС. Ідея механізму — не допустить перевантаження систем надання притулку, адже вони не в змозі швидко опрацювати сотні тисяч чи мільйони прохань. У Єврокомісії прогнозують від 2,5 до 6,5 млн. переміщених українців, які шукатимуть захисту у ЄС.
До сьогоднішньої війни, з моменту прийняття у 2001 році, цю директиву так ніколи і не активували. Дія ДВС поширюється попри всі країни Євросоюзу, крім Данії.
Скільки діє тимчасовий захист для українців?
З 2017 року українцям не потрібна віза для в’їзду до Шенгенської зони. Але безвізовий режим дозволяє бути в ЄС лише 90 днів. У цей час можна їздити по всій Шенгенській території. ДВЗ практично знімає обмеження на термін перебування в ЄС, передбачене безвізом. На початку тимчасовий захист діятиме один рік. Якщо ситуація не стане кращою, її дія автоматично триватиме на півроку, а потім, за потреби, ще стільки ж. Після цього Рада ЄС може продовжити захист ще на рік – лише до трьох років.
У той же час, якщо ситуація в Україні покращиться і дозволить переміщеним людям безпечно повернутися додому, то Єврокомісія може запропонувати зупинити дію ДВС.
Відмінність тимчасового захисту від сховища
Представники ЄС наголошують, що українці, які рятуються від російської агресії, є біженцями. Втім, у директиві використовується друге слово – переміщені особи. Справа в тому, що тимчасовий захист та статус біженця – різні юридичні процедури.
У разі перетину кордону жителі України мають право подати прохання про притулок. І поки його розглядатимуть, їм доведеться залишатися в тій країні, де вони його подали – Польщі, Словаччині, Угорщині чи Румунії. Але надання статусу біженця можна чекати багато місяців.
А ось статус тимчасового захисту українці, які рятуються від війни, набувають після перетину кордону автоматично. Вони одразу можуть їхати в ту країну ЄС, де їм зручніше знайти місце проживання. Наприклад, де вони живуть родичі чи знайомі. При цьому вони й надалі лишаються право подати прохання про притулок.
На кого поширюється тимчасовий захист ЄС?
Тимчасовий захист поширюється насамперед на три категорії осіб:
- Перша – громадяни України, які проживали на її території станом на 24 лютого та вимушено покинули свої будинки через вторгнення російських військ.
- Друга – люди, які мають політичний притулок в Україні.
- Третя – члени сімей перших двох категорій. Йдеться про чоловіка/дружину (включаючи і незареєстровані шлюбні відносини, щоправда, якщо їх визнає держава ЄС, на територію якого в’їжджають) та неповнолітніх дітей. Це можуть бути близькі родичі, якщо вони проживали разом і залежали від людини з перших двох категорій.
Держави ЄС зможуть надати або європейський тимчасовий захист, або аналогічний статус за національним законодавством, громадянам третіх країн, які мали в Україні постійний дозвіл на проживання, але які не можуть повернутися на сім’ю, бо це небезпечно.
Рішення Ради ЄС не передбачає тимчасового захисту громадян третіх країн, які не мали постійного посвідчення на проживання в Україні, якщо їхня сім’я є безпечною країною. Йдеться насамперед про іноземних студентів. У Єврокомісії їм обіцяють допомогти у поверненні додому. Але держави ЄС можуть і їм надати тимчасовий захист.
Рада ЄС рекомендувала надати тимчасовий захист і людям, які виїхали з України незадовго до 24 лютого, рятуючись від можливої війни або якщо вони були у відпустці чи відрядженні в Євросоюзі. Але це також на розсуд державної влади.
Які права надає українцям тимчасовий захист?
Крім можливості перебувати на території ЄС протягом дії директиви, тимчасовий захист дає й низку інших прав людям з України, які рятуються від війни. Це право на проживання, доступ до ринку праці та житла, соціальна та медична допомога. Під доступом до роботи розуміють не лише можливість працювати, а й займатися підприємництвом,
Якщо я правильно розумію, то я можу покинути Польщу після 3,5 місяців перебування і поїхати в іншу країну ЄС на 90 днів і більше? Я не оформлювала статус біженця, але отримала песель, одноразову допомогу 300 злотих і виплати на дитину 500 злотих. Перед від’їздом планую відмовитись від нових виплат у Польщі. Але мені цікаво, як довго я зможу знаходитись в іншій країні, які у мене там будуть права і можливості, чи зможу я оформити там якусь допомогу. Бо у мене з дитиною не дуже є можливість працювати
А на якій підставі ви поїдете в іншу країну ЄС? Ваші дні біометрії закінчилися, є віза або інші підстави? Якщо ви отримували гроші — то ви оформили Стутус тимчасового захисту одночасно з Песелем! На яких підставах вам би вплачувалися кошти? Наразі якщо Статус оформлений в Польщі — отде країну ви можете змінити тільки відмовишись від Статусу. Але інша країна може вам відмовити у наданні Статусу Тимчасового захисту повторно! Відповідно й дпомог не бьудет як по Статусу
Доброго дня! Підкажіть, будь ласкаБ якщо я проживала в Іспанії рік маючи тимчасовий захист (резиденція темпораль через війну), а потім відмовившись від нього, чи можу я скористатись літаком і полетіти до Польші по безвізу біометрії, чи впустять у літак? Дякую
У меня с сыном временная защита на год, по истечении 7 месяцев, я вернулась в Украину проведать родственников. Мне сказали, что обратно меня не впустят. У меня там остался сын, что делать в таких случаях?
Оформила pesel с отпечатками пальцев. Получила профиль.
Что делать дальше чтобы легально находится под временной защитой в Польше/Белосток
Спасибо
Якщо ваш pesel з відміткою про надання Статусу тимчасого Захисту — то це є підстава для перебування в Польщі законно на протязі 18 місяців
Знаходжуся в Берліні зробив тільки прописку хочу податися на 24 параграф ,але вже закінчилося 90 днів від перетину кордону.Відкриють параграф чи ні?
Питання до юриста:
6 березня 22 року виїхали в Польщу з дружиною з України, перебували в Польщі до 27 березня, нічого не оформлювали ніде. 27 березня відлетіли на лікування (обстеження в онкологічному центрі в Тель-Авіва) до Ізраїлю літаком з Кракова. 28 червня повертаємось до Кракова. Чи можемо ми оформити тимчасовий притулок у Польщі?
Це буде на розсуд Польщі, зверніться в Ужонд
Добрий день. 21 березня я з двома дітьми (1 дитина з інвалідністю) приїхали до Іспанії. Отримали тут тимчасовий захист, на статус біженця не подавали, виплат ніяких не отримували, на виплати пов’язані з інвалідністю дитини не подавали. Спекотний клімат цієї країни не підійшов моїй дитині. Три рази втрачала свідомість, забирала швидка допомога. Ми в маленькому курортному містечку де взимку немає роботи. Тому вимушені повернутись назад на Україну. Підкажіть, будь ласка, чи зможемо ми виїхати повторно з України в разі небезпеки? Чи зможемо оформити тимчасовий захист в іншій країні?
Добрий день. Це бцде на розсуд іншої крахни
Доброго дня.А ви не скаже що буде якщо не скасувати тимчасовий захист в Чехії?
Якщо я оформлю статус тимчасового захисту в одній країні, чи зможу я потім переїхати до іншої країни та жити не переоформляючись? жити тут
Подивіться будь ласка в цьому розділі материалів багато:
https://lexukraine.com.ua/category/zmina-krayni-zahisty/
Чи можна повернутися до Польщі з Нідерландів і чи зможемо ми перебувати легально в Польщі з дітьми навіть якщо ужонд не дасть нам погодження на статус тимчасового прихистку?
А чому ж не надасть?
Якщо подали на тимчасовий захист в Португалії ,(13.09), однак процес триває довго вже місяць чекаємо на сертифікат. В Німеччині запропонували роботу, чи можливий переїзд не дочекавшись документів, що підтверджують т.з. в Португалії? Безвіз закінчився. Хоча з 90 днів безвізу 1 місяць ми викреслюємо очікування, так?
Термін перебування в ЄС: з 7.07.22 по тепер, але з 14.09 подали Т.з в Португалії.
Доброго вечора. 9 березня виїхала з дитиною до Португалії. Отримала тимчасовий захист. На виплати не подавала — працювала. У серпні змушена була поїхати до України допомогти батькам з будинком. Зараз збираюсь повертатись до Португалії. Чи можуть бути проблеми при перетині кордону? Документи, підтверджуючі отримання тимчасового захисту у мене є. Дякую.
Ви маєте право з вашим ВНЖ ПОртугалії іїздити в Україну та в Шенген на термін 90 днів на протязі 180
Вибачте. Я правильно розумію, після майже п’яти з половиною місяців перебування в Португалії під тимчасовим захистом і після двох місяців перебування в Україні можуть виникнути проблеми з поверненням? Дякую за відповідь.
Добрий вечір! У мене страшно особлива ситуація, допоможіть будь- ласка, вийти на правильний вихід. Маю шведську директиву на основі українського внутрішнього паспорту, на допомогу не подавалася, нічого не отримувала в цій країні і не дочекавшись кординаційного номеру, виїхала із Швеції, 21 червня перетнувши польський кордон. В Україні подалася на біометричний закордонний паспорт і поки він був у процесі виготовлення , за внутрішнім українським, на основі якого зроблена директива, в’їхала до Польщі. Знайшла роботу, подалася на песель з укр .статусом. І тут почалось саме цікаве. Песель зі статусом укр ,на руки видали, за цим песелем влаштувалась на роботу, отримала банківську картку. І так би і до цієї пори не знала, якби 19 листопада не зібралася в Україну за виготовленим новим біометричним паспортом. Почала робити дію.пл, але вона не додавала мій песель, на аплікації відображається : » особа посядає недозволений статус іноземця». Так і без «дія.пл» я виїхала з Польщі в Україну, думаючи що у мене все норм, за внутрішнім українським паспортом і повернулася через 5 днів до Польщі, на роботу за новим біометричним паспортом. Пішла відразу ж в ужонд , з’ясувати чому у мене не відкривається дія.пл. Думала це причина в паспортах. І тут я дізнаюся, що песель начебто у мене є, я по ньому дозвіл на працю отримала до 24 серпня 2023 року, банківську карту, працюю, отримую заробітну плату і навіть одноразову допомогу отримала по ньому. Але в базі даних по номеру песелю, я маю що » особа посядає недозволений статус іноземця» від 21 червня 2022 року, тобто з того дня, як я перетнула польський кордон, виїздаючи із Швеції. Тепер я в шоці від всього цього і не знаю, як я маю бути? Куди звернутися щоб все виправити і легалізувати своє надходження в Польщі? Як я розумію, на підставі того, що я відкрила тимчасовий захист у Швеції, директива, Польща типу і надала мені дозвіл і не надала. Тобто я живу, працюю, як начебто отримала тимчасовий захист у Польщі, але реально його у мене нема. До Швеції я повертатися не можу, бо то була спроба створення серйозних стосунків з чоловіком, і своє перебування у Швеції я мала легалізувати тимчасовим захистом, але стосунки не склалися. В ужонді говорять, що песель мій дійсний, але без статусу укр і якщо я маю роботу, то я легально знаходжусь на території Польщі. В агенстві , від якого я працюю, кажуть що всі громадяни, які в’їхали на територію Польщі після 24 лютого 2022 року, автоматично отримують тимчасовий захист і можуть знаходитися в Польщі до 24 серпня 2023 року
В групах соц мереж, куди звернулася за допомогою від народу, взагалі нічого не розуміють . Як можна було мати шведську директиву і влаштуватись на працю у Польщі? Я вже нічого сама не розумію. Буду вдячна на роз’яснення, як від спеціаліста
Доброго дня!
Виїхала до Німеччини 24 червня і оформила статус біженця, допомоги ніякої не отримувала ,28 червня отримала фіктивний сертифікат,але основи для перебування (Aufenthaltstite) не отримала,оскільки чекала більше 3,5 місяців і повернулась в Україну 20 жовтня.
Чи можу я перетнути кордон по біо до іншої країни чи потрібно обов‘язково тепер робити візу або робочий контракт?
Ось тут офіційний калькулятор днів безвізу
Добрий вечір. В серпні 2022 заЇхала в Польшу , отримала Pesel Ukr та профіль Зауфани. Грошові виплати не отримувала. В вересні виїхала з Польши та з EC.
Питання , через яку кількість днів автоматично пропаде тимчасовий захист в Польші, якщо не повернуся?
Друге запитання, якщо відмовитися від захисту в Польші , можливо отримати захист в Чехії та як це зробити?
Дякую
Виїхав в Німеччину 18.02.22 .31.08.22 подав документи на тимчасовий прихисток параграф 24,виплат не отримував і не претендую,просто хочу офіційно влаштуватися на роботу.В Україні отримую пенсію по інвалідності,чи можуть мені припинити пенсійні виплати в Україні в зв’язку з тимчасовим прихистком в Німеччині?
Добрий день! Така ситуація: а квітні 2022 приїхали в Швецію, оформили тимчасовий захист згідно директиви. У жовтні 2022 вилетіли в Канаду. На даний час дуже хочу повернутись в Швецію. Питання в тому чи можемо ми повернутися після трьох місяців перебування в Канаді? Чи скасовується статус тимчасового захисту якщо були за межами ЄС більше 90 днів?І головне чи продовжать тимчасовий захист у Швеції якщо він діє тільки до 4.03.2023
Добрий вечір! Цікавить таке питання. Маю тимчасовий прихисток в Португалії. Хочу на декілька місяців виїхати закордон на заробітки разом із хлопцем (у хлопця резиденція в Португалії) і опісля повернуся назад, чи втрачу я тимчасовий захист, як мені поступити в такій ситуації?
Ви можете віїзджати у рамках 90/180, якщо вас еі буде в країні більше 6 міс — вас позбавлять статусу
Доброго дня. Подскажите будь ласка,якi потрiбнi документы щоб оформить в Чехii тимчасовий захист.
Добрий день! Підкажіть, будь ласка, якщо в людини тимчасовий прихисток в Італії закінчується 04.03.23р., чи може вона виїхати з Італії трохи пізніше, використовуючи дні безвізового режиму, тобто чи можна застосувати після цієї дати правило 90 днів, щоб не було депортації на кордоні ЄС при в’їзді в Україну?
Так, може
Добрий день ! Будь ласка підкажіть
3 20.03.2022 я знаходжусь в Латвіі, отримала візу форми D як тимчасовий захист , віза закінчиться в марті
Чи можу я переїхати до Чехії та просити захист там ?
Я думаю это будет известно либо ближе к марту либо в марте на практике
Добрий день, скажіть будь ласка Вікторія, у мене така ситуація я отримала статус захисту у Швейцарії яка не є країною ЄС, але хочу переїхати до ЄС, чи можна мені відмовитися від Швейцарського і отримати повторно захист у країні ЄС?
Чи можна отримати тимчасовий захист якщо вже була за кордоном
Пробуйте, але країна може відмовити
Скажіть будь ласка ,маю прихисток в Угорщині,якшо анулюю в Угорщині і зможу працювати в чехії ?! Чи де мені дізнатися чи Чехія мене офіційно візьме коли я буду анульована у венгрії
Чехія може відмовити
Добрий день. Якщо я отримала тимчасовий захист,наприклад, у Польші, чи можу я з’іздити на короткий термін до країни , що не у Шенгені? Якщо я поїду на 5 днів до Турції, я втрачу статус тимчасового захисту?
На практиці біженці з України в Польщі їздять — повернення відбувається по ДІЯ.ПЛ у особи. Але радимо перевірити у прикордонників Польщі
Дякую. Тобто, я можу їхати до страни, яка не є членом Євросоюзу, і не є у Шенгені, і при цьому наслідків ( відмова мені ,наприклад, у подальшому тимчасовому захисті) не буде?
Дякую. Тобто, я можу їхати до страни, яка не є членом Євросоюзу, і не є у Шенгені, і при цьому наслідків ( відмова мені ,наприклад, у подальшому тимчасовому захисті) не буде?
Доброго дня! Таке питання перебуваю в Німеччині з 07.03.2022, тимчасовий прихисток. Чоловік в Польщі. Чи можу я переїхати до нього? На яких умовах? І що для цього потрібно?
Дякую за відповідь
Вітаю! Я поїхала з України у березні 2022 та отримала громадянство Ізраїлю за правами репаиріації. Зараз хочу отримати захист у Португалії, чи можу я це зробити?
Доброго дня, скажіть будь ласка, якщо я з дітьми була під тимчасовим прихистком у Польщі 6 місяців, потім відмовилась від виплат і повернулася на Україну, тут ми знаходимся вже пів року, чи можна просити про тимчасовий прихисток у Швейцарії, приймуть нас там чи це вже не можливо? Дякую
Доброго дня. Підкажіть будь ласка. Ситуація така: чоловік від 11.02.2022 проживає у Польщі. Чи може він на пару днів виїхати у іншу країну Євросоюзу і повернутись у Польщу?
Добрий вечір! Підкажіть, будь ласка, як правильно поступити в такій ситуації. Ми з донькою приїхали у Польшу на початку березня по біометричним паспортам. Через 12 днів отримали статус тимчасового захисту в Польщі. Якщо ми зараз у квівтні, після року перебування у Польщі зі статусом тимчасового захисту поїдемо в Україну, відмовиввшись від цього статусу, чи зможемо а середині травня поїхати в Італію у туристичну поїздку на танцювальний фестиваль? Чи буде у нас можливість заїхати у Європу по безвізовому режиму? Ми ж знаходилися у Польщі більше року, але зі статусом тимчасового захисту, а не по безвізовому режиму. Чи потрібно нам перебувати в Україні 90 днів, щоб знову поїхати в Європу? Дякую
Добрий день! Мала тимчасовий захист у Польщі, але повертаюся в Україну, і після місяця перебуванняв Україні він анульовується, як я розумію. Коли я зможу після цього перетнути кордон по безвізу до Європи? Потрібно чекати півроку, чи 90 днів безвізу можуть бути використані одразу?
ДУже дякую вам !!!
Сестра подала на тимчасовий притулок в Португалії в січні місяці. Нарешті в червні отримала всі три номери, але сертифіката так і нема. Чи може вона поїхати в Польщу провідати родину?
Так, може