Колишнє подружжя, а також більшість тих, хто отримав житло в подарунок, в спадок або через приватизацію — все це багатомільйонна армія «співвласників», які володіють частками в квартирах. Саме на об’єкти знаходяться в частковій власності припадає левова частка квартирних конфліктів, вирішити які не може навіть звернення до суду. Зате позасудові механізми пропонують цілих чотири способи вивести власників з конфлікту з дотриманням інтересів всіх його учасників. Це працює навіть в тих випадках, коли війна дійшла до стадії, коли сторони вже не здатні до мирних переговорів.
Часто на консультацію приходять люди, які проживають в квартирах, що знаходяться в частковій власності. Головне питання — що робити, якщо інші співвласники побажають вселитися в цю квартиру, продати свою частку або якось інакше заявлять свої права.
Якщо частка у власності на квартиру виставляється на вільний продаж — це майже напевно означає, що між співвласниками конфлікт, і вони вже не здатні вирішити ситуацію мирно, навіть за умови, що цей шлях дозволить співвласникам отримати більшу вигоду. Продаж окремої частки в квартирі на сторону — це завжди втрата грошей — близько 30% від вартості об’єкта. Тобто половина квартири вартістю 2 мільйони буде продана не за мільйон, а за 700 тисяч. Та й в цьому випадку шанс на продаж один з десяти. Якщо в агентство приходить клієнт, котрий продає окрему частку, ріелтор розуміє, що взявшись за її продаж, він виявиться в вкрай неприємної ситуації. Єдиний шлях для ріелтора допомогти такому клієнтові і зберегти своє обличчя — це стати медіатором — посередником між співвласниками і постаратися вирішити ситуацію в інтересах усіх власників, залишивши «за дужками» все особисті відносини учасників.
Продаж частки квартири «на сторону» — варіант не тільки програшний в плані грошей, але і загрожує подальшим розростанням конфлікту, за рахунок включення в нього нового власника частки. При цьому існує чотири мирних (і економічно доцільних) способу вирішити ситуацію з проблемної часткою. Зрозуміло, власники проблемних об’єктів знають або, принаймні, здогадуються про існування цих способів, але не завжди розуміють, як реалізувати їх в реальному житті, особливо в умовах конфлікту між співвласниками.
Спосіб 1. Продати квартиру цілком
Якщо власники продадуть «часткову» квартиру цілком, то отримають за неї повну вартість. І вже її-то можна буде розділити пропорційно часткам. Після чого кожен на свої гроші купує собі житло або використовує їх іншим способом. Схема може бути ефективною, навіть якщо спочатку в частковій власності знаходиться всього лише однокімнатна квартира.
Спосіб 2. Один із співвласників продає частку іншій
З точки зору логістики продаж частки «серед своїх» — це найпростіший варіант: не треба шукати покупця, а також сповіщати всіх співвласників про бажання продати свою частку. Тобто якщо частка продається на сторону, продавець зобов’язаний запропонувати викупити цю частку іншим співвласникам (докладніше про це — нижче). Якщо ж власник частки продає її одному із співвласників, то продаж ні з ким узгоджувати не треба, навіть якщо квартирою володіють ще і інші люди.
Окремо варто розглянути питання визначення ціни продається частки. При купівлі-продажу частки між співвласниками завжди є зацікавлена особа. Саме воно змушене погоджуватися на умови іншого боку за угодою. Наприклад, недавно власник чотирьох часток в квартирі вартістю 3 млн гривень, Викупив п’яту частину за 1 млн гривень, Тобто переплатив більше ніж у півтора рази. Нерідко виникає зворотна ситуація — власник малої частки, щоб отримати за неї хоч щось, віддає частку за безцінь. Буває, що за десяту частину реальної ціни.
Втім, часто найскладніше при внутрішньої продажу — це не визначення ціни, а принципова можливість провести переговори.
Спосіб 3. Домовитися про спільне користування квартирою
Учасники часткової власності можуть встановити порядок користування частками між собою. Це, до речі, найбільш поширена схема. Втім, в реальності вона спрацьовує, якщо кімнат в квартирі не менше, ніж сторін, охочих в ній проживати. Якщо ж квартира, наприклад, однокімнатна, то або до вирішення конфлікту підключається суд, або співвласники знаходять нетривіальні рішення. Наприклад, загальну квартиру можна здавати в оренду і ділити отриманий дохід пропорційно часткам. Або ось ще варіант — співвласники домовляються жити в квартирі по черзі, кожен, наприклад, на поточний рік.
Спосіб 4. Орендувати частку у співвласника
Даний варіант є різновидом способу №3. Тут сторонам треба теж домовитися про спільне користування. Але в підсумку співвласники виступають в різному амплуа.
Якщо квартира не дозволяє користуватися нею всім співвласникам, то буває, що вони домовляються так — один співвласник проживає в квартирі, і віддає іншому щось на зразок орендної плати, розрахованої виходячи з розмірів часток.
Теоретично існує ще й п’ятий спосіб вирішити ситуацію з проблемної часткою, але на практиці вона годиться (іноді) тільки для приватних будинків, але не для квартир. Мова йде про виділення частки в натурі. За взаємною згодою або за рішенням суду житло може бути фізично поділено меду співвласниками. Кожен отримає в користування його частина. Але в кожній такій частині повинна бути не тільки житлова кімната, а й кухня, санвузол і окремий вхід. Організувати в окремій квартирі кілька входів, кухонь і санвузлів неможливо. Іноді таке можна зробити в приватному будинку.
Дякую!
Дякую
Им всем просто нужен психолог онлайн ))
У мене є трьох кімнатна квартира,це 66.6 кв.м.Племінник отримав у спадок 1/10 частку цієї квартири.Я хочу у нього викупити,він просить занадто багато,ще й оформлення не хоче платити.У мене такої суми немає,а на ту що я пропоную він не погоджується,і тому постійно тисне на мене,приходить з поліцією,щоб я йому дала ключі,і дала йому кімнату,щоб він там проживав.Звісно,що я не дозволяю.У мене з ним неприязні стосунки,я не хочу ,щоб мої діти були свідками цих спорів та сварок.Він все життя проживає з бабусею та мамою в бабусиній квартирі. За свою частку,навіть в три рази більше вони вже отримали гроші,після продажу хати,яка належала моєму батькові,в свою чергу мій брат мав відмовитися від частки квартири,після продажу квартири у батька стався раптово інсульт,і звичайно,брат не від чого не відмовився,а кошти за хату забрав,навіть не копійки з тих грошей не дав на лікування батька.А тепер син брата,після його смерті не дає мені спокійно жити.Що мені робити?
Він власник за законом, ви не можете йому перешкоджати користуватися майном. Раджу намагатися домовлятися, звісно він знає що робить — і цілі його зрозумілі
Дякую!
Мені батько подарував квартиру 3/4 частини. 1/4 частини квартири належить його сестрі. Підскажіть будь-ласка, як в судовому порядку можливо вирішити це питання? Хочу щоб це все було офіційно
Викупити частку через суд і визнати за собою право власності
Спасибо
Доброго дня, я являюсь співвласником квартири зі своїм рідним дядьком, у мене 11/20частки,у нього 9/20, він здав всю квартиру в оренду без мого відома, прийшовши на квартиру з поліцією, стало відомо, що там живуть переселенці з маленькими дітьми, які зареєструвалися по цій адресі, як ВПО. Що я можу зробити в данній ситуації? З якими вимогами можу звернутися до суду?
Ви не вказали, чого хочете добитися, які у вас плани? Від цього будуть залежити ваші подальші дії
Здавати в аренту без згоди співвласників забороняється законом.
Хть кто то написал как верно
Дякую
Дуже дякую за вашу допомогу та інформацію!
Доброго дня, у мене з батьком двокімнатна Хрущова знаходиться у спільній власності 1/2, я в ній живу з двома дітьми, батько в ній ніколи не проживав і не прописувався, не оплачував комуналку. Тепер він хоче щоб я йому сплатила повну ціну квартири. Можу я отримати повне право власності через суд?
Як можна викупити частку квартири у брата, який знаходиться за кордоном? Дякую
При оренді квартири варто обирати перевірених ріелторів та власників, це просто як правило. До прикладу я орендував житло в Києві , мені надали всі необхідні послуги та ізбавили від головного болю!!
А чи може один член родини передати (віддати за власним бажанням) права власності на частину житла? Наприклад, є два члени сім’ї які володіють квартирою 50/50. І один хоче віддати другому свою частку.
Я розлучилася з чоловіком 10 років назад, у спільній сумісній власності будинок. Після розлучення я в ному не проживала. Зараз я хочу там проживати, але мене не пускає до власного будинку співмешканка колишнього чоловіка, яка ніякого відношення до моєї домівки не має
Дякую