Щоб завершити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця (ФОП) , необхідно виконати декілька кроків.
Як правильно закрити підприємницьку діяльність ФОП: покрокова інструкція
Щоб завершити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця (ФОП) і зняти його з обліку в державних органах, необхідно виконати кілька важливих кроків.
Крок 1: Зняття з обліку в Держреєстрі
Для цього необхідно подати державному реєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності за формою №12, яка затверджена наказом Мінюсту України від 18 листопада 2016 року № 3268/5. При подачі документів необхідно мати при собі паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
Документи можна подати як у паперовій, так і в електронній формі:
- У паперовій формі: документи подаються особисто або поштою. Якщо подача здійснюється поштою, підпис на заяві повинен бути нотаріально посвідчений.
- В електронній формі: документи подаються через портал електронних сервісів за наявності електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Якщо документи подає довірена особа, вона повинна надати оригінал або нотаріально завірену копію довіреності разом із своїм паспортом.
Зверніть увагу, що державний реєстратор не має права вимагати додаткові документи, окрім тих, що передбачені ч. 4 ст. 18 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».
Відповідно до ст. 26 цього ж закону, державний реєстратор зобов’язаний протягом 24 годин після отримання документів внести відомості про припинення підприємницької діяльності ФОП до Єдиного державного реєстру. Інформація про це також передається до податкових органів, органів статистики та Пенсійного фонду.
Крок 2: Зняття з обліку в ДПС, Державній службі статистики та Пенсійному фонді
В день внесення відомостей про припинення підприємницької діяльності до ЄДР, держреєстратор передає ці дані до Державної податкової служби, Державної служби статистики та Пенсійного фонду.
Датою зняття ФОП з обліку вважається день отримання даних про припинення підприємницької діяльності.
Державна служба статистики автоматично припиняє будь-які відносини з підприємцем після отримання таких відомостей.
Зняття з обліку в Пенсійному фонді відбувається після того, як ФОП повністю розрахується зі сплатою єдиного соціального внеску (ЄСВ), а також пройде всі необхідні перевірки, передбачені законодавством.
Варто зазначити, що державна реєстрація припинення діяльності ФОП не звільняє від зобов’язань, які виникли під час ведення підприємницької діяльності.
Це означає, що після закриття ФОП необхідно:
- подати ліквідаційну звітність;
- сплатити всі податки та збори, що залишилися.
Зверніть увагу, що процедура припинення підприємницької діяльності є підставою для проведення документальної позапланової перевірки (пп. 78.1.7 ст. 78 Податкового кодексу України).
Крок 3: Закриття рахунків у банках
ФОП необхідно закрити всі підприємницькі рахунки, подавши відповідну заяву до банку. Заява складається у довільній формі, але повинна містити такі дані:
- назва банку;
- прізвище, ім’я, по батькові власника рахунку та його реєстраційний номер облікової картки;
- номер рахунку, який підлягає закриттю;
- дата складання заяви.
Не забудьте подати до ДПС звіт за формою № 20-ОПП із зазначенням інформації про закриття об’єкта/об’єктів оподаткування (якщо такі є). Цей звіт необхідно подати протягом 10 робочих днів після закриття об’єкта/об’єктів.
Дотримання цих кроків забезпечить правильне завершення підприємницької діяльності та уникнення можливих проблем у майбутньому.