Деяких українських дітей можуть не пропустити до Польщі: що відомо
Українські діти віком до 13 років, які мають тимчасовий захист, можуть зіткнутися з проблемами під час в’їзду до Польщі за відсутності електронного документа Diia.pl. Такі нововведення пояснили в Прикордонній службі Польщі.
PESEL не дає права на повторний в’їзд до Польщі
За інформацією від юристів, Прикордонна служба Польщі уточнила правила перетину кордону для дітей з тимчасовим захистом, віком до 13 років. Якщо в них відсутній доступ до Diia.pl через зміну правового статусу їхніх батьків, їм може бути відмовлено у в’їзді.
Аркадіуш Тивонюк, керівник прикордонного департаменту Польщі, підтвердив, що дітям до 13 років без електронного документа Diia.pl не дозволяється перетинати польський кордон чи подорожувати іншими країнами Шенгенської зони. Для цієї категорії осіб потрібен дійсний закордонний паспорт і Diia.pl, оскільки одного лише PESEL недостатньо для повторного в’їзду чи подорожей у межах Шенгену.
Проблема виникає для тих дітей, які були пов’язані з Diia.pl своїх батьків, коли ті мали статус PESEL UKR. Якщо ж батьки отримують дозвіл на тимчасове проживання (карту побиту), діти втрачають доступ до цього додатку.
Діти до 13 років не можуть самостійно використовувати Diia.pl, оскільки профіль довіри (profil zaufany) доступний лише з 13 років.
Що робити у разі втрати доступу до Diia.pl
Як зазначають у Прикордонній службі Польщі, зміна правового статусу українських біженців тягне за собою втрату доступу до електронних сервісів. Зокрема, статус PESEL UKR скасовується після отримання таких документів:
- дозволу на тимчасове або постійне перебування (карти побиту),
- статусу резидента ЄС на тривалий термін,
- додаткового захисту або толерантного перебування.
Diia.pl доступний лише для тих українців, які мають тимчасовий захист зі статусом PESEL UKR. Якщо ж батьки змінюють свій правовий статус, то їхні діти до 13 років також втрачають доступ до додатку.
Згідно з новими правилами, що діють з 1 липня 2024 року, можна подавати документи на легальне перебування і для малолітніх дітей, що дозволить їм знову перетинати польський кордон та подорожувати Шенгенською зоною.
Що потрібно знати про Diia.pl
Модуль Diia.pl у додатку mObywatel створили у березні 2022 року для включення українських біженців до польської цифрової системи та надання їм доступу до послуг у Польщі.
З липня 2022 року Diia.pl визнаний цифровим документом, що підтверджує легальне перебування українців у Польщі. Він служить дозволом на проживання та разом із паспортом дозволяє перетинати зовнішні кордони ЄС і переміщатися в Шенгенській зоні до 90 днів.
З червня 2023 року до Diia.pl можна додати дані дітей, які мають статус UKR у реєстрі PESEL і пов’язані з PESEL одного з батьків. Це дозволяє дітям безперешкодно подорожувати.
Спасибо очень вовремя ваша статья