Як нострифікувати диплом
Випускники закордонних університетів мають у Чехії можливість подати заяву на нострифікацію — офіційне підтвердження того, що їхня освіта відповідає чеській університетській освіті. Нострифікація необхідна не тільки для працевлаштування, а й для продовження навчання в університеті в Чехії. Як її зробити, скільки це коштує і кому можна не підтверджувати свій диплом — у репортажі кореспондентки Чеського радіо Олени Горячевої.
Підтвердити свій український диплом і рівень знань у Чехії варто і цілком можливо, кажуть фахівці. Разом із високим рівнем володіння чеською мовою нострифікація дає більше шансів отримати гідну роботу. Диплом молодшого спеціаліста підтверджують у крайовому управлінні освіти, а диплом вищого навчального закладу — у чеському державному університеті. І якщо нострифікацію визнають — вона діє назавжди.
А починати треба зі збору документів, радить соціальний працівник Центру підтримки інтеграції іноземців Устецького краю (Centrum cizinců, https://centrumcizincu.cz) Адам Штіка.
— Важливо, щоб у людини в ідеалі був диплом, додаток до диплома, де написані оцінки, вивчені предмети і кількість годин. Якщо, наприклад, це жінка і вона має диплом, який виданий на прізвище, відмінне від нинішнього, також потрібне свідоцтво про шлюб. Якщо документ відсутній, його можна замінити довідкою про відсутність документа для біженців. Завжди добре отримати хоча б фотографію документа, яку може перекласти судовий перекладач.
Усі документи мають бути офіційно перекладені чеською мовою судовим перекладачем, тобто перекладачем із правом засвідчувати свої переклади. Їхні контакти можна знайти в списку Міністерства юстиції Чехії (https://tlumocnici.justice.cz). З перекладачем домовлятимуться індивідуально. Не варто надсилати на нострифікацію оригінали документів — адже те, що ви подасте, перекладач підшиє до свого перекладу! Копію перекладу завірять на пошті у відділі Czechpoint.
У Центрі інтеграції іноземців зорієнтують, до якого університету краще відправити диплом на підтвердження. Мінімальний термін розгляду заявки — 30 днів. Але він може бути продовжений, розповідає Адам Штіка.
— Стосовно перекладів документів, хочу також зазначити: немає необхідності робити офіційний переклад чеською мовою, якщо диплом і додаток до диплома видаються двомовні українською й англійською мовами, бо англійську розуміють у відповідному університеті і крайовому управлінні.
Якщо українець має візу толерантності чи тимчасового захисту, нострифікація є безплатною. Для цього треба додати до документів до університету копію паспорту і візи. Біженець платить лише за офіційний переклад судового перекладача чеською мовою. В середньому це 250—300 крон за одну сторінку. Копія на пошті — плюс іще 30 крон.
Іноземні університетські дипломи, видані однією з країн колишнього Радянського Союзу в період із 6 червня 1972 року по 27 лютого 2000 року, автоматично прирівнюються до чеських дипломів. Необхідно тільки зробити офіційний переклад диплому.
На что нужно ссылаться, чтобы доказать то, что диплом до 2000года не нужно нострифицировать?
Добрий день. Якщо у мене бакалаврат юриста, а магістратура психолога. Можу я ностирифікувати лише диплом психолога. Я вчилась на магістратурі 2 роки.