Як громадянам України виїхати з тимчасово окупованих територій через Грузію, Азербайджан та Казахстан?
Українські громадяни, які перебувають у Криму та на інших тимчасово окупованих територіях України, можуть звідти виїхати та потрапити додому, в контрольовану Україну через Грузію, Азербайджан та Казахстан.
Роз’яснення щодо особливостей в’їзду/транзитного проїзду/виїзду через ці країни надало Міністерство закордонних справ України.
З переліком документів для в’їзду до цих країн, режимом перебування тимчасово переміщених осіб з України, а також з документами, за якими можливий виїзд, можна ознайомитися в інфографіці.
Якщо ви хочете повернутися в Україну чи виїхати в іншу країну, але у вас відсутні необхідні документи, потрібно звернутися до посольств України для їх оформлення.
Контакти гарячих ліній посольств України:
- У Грузії (+995) 5950 822 88, email: emb_ge@mfa.gov.ua.
- В Азербайджані +994 50 255 75 18, email: emb_az@mfa.gov.ua.
- У Казахстані (+7) 7057 556 610, email: consul_kz@mfa.gov.ua.
За потреби звертайтеся на гарячу лінію Мінреінтеграції, для дзвінків з-за кордону та з ТОТ через месенджери WhatsApp/Telegram/Viber +38(096) 078-84-33.
Довідково:
На окупованих територіях України відбудуться «референдуми» про приєднання до Росії. Що це означає? Білборди на підтримку анексії з’явилися в окупованих областях задовго до оголошення «референдумів»
23-27 вересня до самопроголошених ДНР та ЛНР, а також в окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей плануються «референдуми» про приєднання до Росії. Поспішна підготовка до голосування, про яке оголосили всього за чотири дні до проведення, проходить на тлі ухвалення в Росії законів, які посилюють покарання за злочини «у воєнний час». Бі-бі-сі поговорила з російськими та західними експертами про те, навіщо потрібні «референдуми» та як їх результати можуть вплинути на війну в Україні.
Цей матеріал був підготовлений до того, як президент Росії оголосив початок часткової мобілізації і про те, що Москва підтримає результати «референдумів» в українських регіонах. Оцінки та коментарі, які дали співрозмовники Бі-бі-сі, актуальні й досі.
Тема можливих «референдумів про приєднання до Росії» захоплених регіонів України почала обговорюватися ще навесні, невдовзі після російського вторгнення.
Кремлівські функціонери, які їздили на окуповані території, обіцяли, що Росія прийшла туди «назавжди». Про ознаки підготовки плебісцитів говорили українські урядовці. У ЗМІ припускали, що пройти такі «референдуми» можуть уже 11 вересня – у російський Єдиний день голосування.
ДНР, ЛНР, окуповані Херсон та Запоріжжя призначили дату «референдумів» про приєднання до Росії. Саме за схемою з «референдумом», результати якого визнали лише кілька країн у світі, було юридично оформлено «приєднання» Криму до Росії. Більшість світової спільноти розцінює те, що відбулося тоді як анексію і вважає півострів територією України.
З настанням осені стало зрозуміло, що Росія не тільки не змогла встановити повного контролю над Херсоном, Запоріжжям, а також Донецькою та Луганською областями, які Москва вважає самостійними державами, а й починає втрачати вже захоплені території. На початку місяця Україна розпочала наступ спочатку у Херсонській, а потім і Харківській області – остання у підсумку майже повністю повернулася під контроль Києва.
Незважаючи на це, менше трьох тижнів тому офіційний представник Пентагону Джон Кірбі в інтерв’ю «Дождю» говорив: у США, як і раніше, вважають, що Росія може спробувати провести «квазіреферендуми» вже у вересні, щоб досягти «політичної легітимності».
При цьому деякі ЗМІ, наприклад «Медуза» стверджувала, що після невдач у Харківській області проведення «референдумів» відклали на невизначений термін.
Все сталося навпаки: виявилося, підготовку до голосування вирішили форсувати. Оголошення про референдуми пішли одне за одним увечері 19 вересня, причому це відбувалося за одним сценарієм. Заяви були оформлені як звернення «суспільних палат» самопроголошених ЛНР та ДНР. Спочатку негайно провести референдум про визнання регіону суб’єктом Росії вимагали у Луганську, буквально за годину – у Донецьку.
Увечері сепаратисти опублікували відео, на якому лідер ДНР Денис Пушилін розмовляє з кабінету телефоном із головою ЛНР Леонідом Пасічником і пропонує «об’єднати зусилля».
Наступного ранку схожі події сталися на захоплених територіях Херсонської та Запорізької областей, і в результаті представники окупаційних адміністрацій Володимир Сальдо та Євген Балицький також оголосили про термінову підготовку «референдумів». У всіх чотирьох регіонах їх планують провести 23-27 вересня — вже цими вихідними.
«Якщо жителі Донбасу у ході вільного волевиявлення висловляться, що хочуть бути у складі Росії, ми їх підтримаємо», — пообіцяв речник Держдуми В’ячеслав Володін. Проведення референдумів підтримав і заступник голови Ради безпеки, колишній президент Росії Дмитро Медведєв.
Водночас із новинами про референдуми Держдума екстрено внесла важливі доповнення до Кримінального кодексу. У нього ввели покарання за мародерство, добровільну здачу в полон, відмову воювати та інші провини, скоєні «у період мобілізації чи воєнного стану, у воєнний час». Норми – всього їх близько 20 – прийняли одразу у всіх читаннях за пару хвилин без будь-якого обговорення у вигляді поправок до законопроекту, який взагалі ніяк не був пов’язаний із війною. Набути чинності вони можуть уже цього тижня.
Від 1200 до 1700 чоловік щодня залишають окуповані Росією території. І в міністерстві реінтеграції закликають українців продовжувати ігнорувати референдуми та їхати з підконтрольних РФ міст.
В інтерв’ю ВВС міністерша з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук розповіла, що попри складну ситуацію на окупованих територіях люди знаходять шляхи виїхати з непідконтрольних Україні районів.
“Можливість поїхати є. Щодня ввечері я отримую статистику. І чоловіки, і жінки їдуть. Чоловіки виїжджають через Василівку – тобто все можливе. 1200-1600 осіб лише з тимчасово окупованих територій виїжджають щодня”, – сказала Верещук.
Крім того, Верещук застерегла від роботи на окупаційній владі на виборчих дільницях та рекомендувала мінімізувати контакти з російськими чиновниками.
Нагадаємо, вже 4-й день на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей відбувається голосування у т.зв. «Референдумі» за приєднання до Росії. На дільницях чергують люди з автоматами.