Це дуже важливе пітання для всіх біженців, які в’їжджали до Польщі з дітьми. Для легалізації неповнолітніх, а також отримання допомоги та інших юридично важливих дій необхідно оформити тимчасове опікунство. Без цього відповідальна особа може бути призначена польською державою, і це може бути далеко не та людина, яка нині здійснює фактичне опікунство.
Необхідні дії та щодо реєстрації дітей у консульських службах України, щоб надалі не виникло проблем із поверненням.
Збір документів
Реєстраційні дії
Для кого ці вимоги?
Тимчасове опікунство прописане у Спеціальному законі для українських біженців.
Не потрібно вживати будь-яких дій, якщо:
- Дитина перебуває у Польщі хоча б з одним із батьків, офіційних опікунів чи усиновлювачів, і це може бути підтверджено документально.
- Раніше оформлена довіреність на представлення інтересів дитини, яка діє й зараз.
А ось, решті біженців доведеться пройти процедуру встановлення тимчасової опіки. У тому числі це буде стосуватися і бабусь-дідусів, дядьків-тіток, братів-сестер тощо, включаючи нерідних для дітей людей.
Хто призначає тимчасового опікуна?
Опікунство встановлюється виключно у судовому порядку. Процес відбувається за спрощеною процедурою, тобто. без необхідності «прення сторін», найму адвоката та ін.
Як відбувається суд?
Суддя, отримавши заяву, опитує претендента на опікунство, дитину (за можливості), і виносить рішення. Переваги віддаються рідним та близьким. Один опікун може призначатися кільком дітям (для братів і сестер один опікун є кращим). Засідання відбувається польською мовою, але з можливістю залучити перекладача.
В обґрунтованих випадках (якщо все зрозуміло) суд може взагалі провести закрите засідання шляхом розгляду документів. Тобто без виклику та опитування заявника та дитини.
У будь-якому випадку засідання має відбутися не пізніше 3-х днів з моменту подання заяви. Рішення вручається після закінчення процесу, і діє з моменту його оголошення. Мито за процес з тимчасової опіки не стягується (вірніше – оплачується з бюджету). Контролювати виконання обов’язків мають соціальні служби Польщі.
Як і куди подати заяву на опікунство?
Заява подається до суду за місцем проживання дитини. Заява повинна включати:
- Найменування суду, якому воно адресоване.
- П. І. Б. заявника, адреса його проживання або перебування / місцезнаходження, номер телефону, e-mail (за наявності).
- П. І. Б. неповнолітнього, адреса його проживання/перебування.
- П. І. Б. батьків та дівоче прізвище матері неповнолітнього або відомості про те, що вони невідомі.
- Стать неповнолітнього.
- Дата та місце народження дитини.
- Вид, серія та номер документа, що є підставою для перетину кордону неповнолітнім (за його наявності).
- П. І. Б. кандидата у тимчасові опікуни, дата його народження, адреса проживання або перебування (при збігу з п. 2 дані повторюються), а також серія та номер документа, що засвідчує особу, або відомості про відсутність кандидата.
- П. І. Б. а також адресу місця проживання або перебування особи, яка здійснює фактичну опіку над неповнолітнім, якщо неповнолітня не перебуває під опікою кандидата у тимчасові опікуни.
- Підстава заяви.
- Також має бути зазначений ступінь спорідненості кандидата до тимчасових опікунів з неповнолітнім, або відомості про відсутність такої спорідненості. У разі особи, яка фактично здійснює догляд за неповнолітнім, слід зазначити і дату, з якої здійснюється піклування.
Окрім претендента подати заяву можуть:
Прикордонна служба, голова гміни, мер, голова міста, староста, воєводський представник, прокурор, поліція, керівники організаційних одиниць соціальної допомоги, представники міжнародних чи неурядових організацій, які надають допомогу іноземцям, інші особи чи організації у рамках своїх завдань .
Реєстрація дітей в українському консульстві
Ця норма – обов’язкова реєстрація дітей у консульському відділі України – запроваджена відповідним розпорядженням українського Кабміну, та поширюється на всіх, хто в’їхав до Польщі з дітьми без згоди на це одного та обох батьків.
Нагадаємо, що у звичайний час потрапити до РП/виїхати з України було можливо лише у присутності обох батьків або, при в’їзді з одним із них, за дозволом другого, або з дозволом від обох, якщо дитина перетинала кордон без батьків (у супроводі третьої особи) ). Спеціальний закон тимчасово скасував цю вимогу, і в Польщу можуть в’їжджати діти без будь-якої дозвільної документації.
Наразі таких дітей необхідно зареєструвати. Поширюється вимога осіб до 16 років, які опинилися у Польщі після 24.02.2022 включно.
Кого не потрібно реєструвати у консульстві?
Це досить просто. Не підлягати додатковій реєстрації у консульстві діти, які в’їхали до Польщі за нормами, що діють до прийняття Спецзакону. Тобто перетинали кордон або в присутності обох батьків або з одним, але за наявності дозволу від другого.
Відповідно всі інші повинні пройти процедуру. Це стосується, наприклад, матері, яка в’їхала з дітьми / дитиною без батька та дозволу від нього, бабусям, яка приїхала з онуками, але без дітей, іншим родичам чи знайомим.
Як зареєструвати дитину у консульстві?
Для цього створено спеціальну онлайн-платформу, так що записуватися і стояти в черзі до консульств не доведеться. Однак, для операції необхідно підготуватися.
Крок 1. Збір документів
Оскільки питання вирішуватиметься в електронному форматі, то й документи мають бути цифровими (скан-копії перерахованого далі). Підготуйте:
Фото дитини 35 х 45 мм.
Закордонний паспорт дитини, свідоцтво про народження, внутрішній паспорт або інший документ, яким здійснювався перетин кордону.
Аналогічний документ батька, і якщо в’їзд здійснювався з іншим родичам, то документи, що підтверджують спорідненість.
Очевидно, що підтвердження кревності може не бути в наявності. Тоді допустимо використовувати документ про отримання спеціального PESEL, інформацію про оформлення тимчасової опіки в Польщі (див. вище). Скан-копії повинні знаходитись на тому ж гаджеті, з якого відбуватиметься реєстрація.
Крок 2. Реєстраційні дії
Щоб зареєструватися в консульстві онлайн, виконайте таке:
Перейдіть на сайт реєстрації.
Виберіть мову заповнення (англійська, польська, українська).
Введіть потрібні дані з огляду на те, що між розділами є кнопки вибору наявності або відсутності того чи іншого документа. Зверніть увагу, що серед обов’язкових полів є номер телефону, і e-mail. Ці відомості мають бути у наявності (відомі заздалегідь), т.к. з їх допомогою буде отримано відповідь.
У розділі «Вкладення» додайте підготовлені документи.
Позначте капчу, натисніть кнопку «Надіслати».
Залишиться дочекатися відповіді із підтвердженням реєстрації дитини.
Як видно, лише два кроки необхідні для онлайн-реєстрації. Водночас ця можливість не єдина, і якщо з якоїсь причини виявиться зручнішим особисте відвідування консульства, це так само можна зробити.
Наприкінці одна порада. Якщо Польща не розглядається вами як країна, в якій плануєте залишитися, а найближчим часом переїзд в іншу державу, то й реєстрацію дитини варто провести за фактом прибуття до цієї країни.
Тим, хто повертається на батьківщину, треба зняти дитину з консульського обліку. Для цього електронною поштою одного з консульств надсилається повідомлення про повернення дитини додому.
Ще раз наголосимо: оформлення внутрішньої опіки в Польщі та реєстрація в українському консульстві – це два непов’язані процеси. Обидва є обов’язковими, але виконавши лише один з них, від другого опікуни/батьки не звільняються.