З 1 жовтня 2023 року Міністерство транспорту Чехії запускає спеціальну систему реєстрації для автомобілів з українськими номерними знаками. Це обумовлено нездатністю національних і місцевих влад встановлювати ефективні штрафи за порушення правил дорожнього руху українськими водіями.
Із 1 жовтня ресєтрація добровільна, з 1 січня 2024р. – обов’язкова.
З 1 січня 2024 року громадяни України, які водять автомобілі з українськими номерами на території Чеської Республіки, зобов’язані будуть реєструвати транспортні засоби. Реєстрацію будуть проводити місцеві органи влади з розширеними повноваженнями. Ця процедура буде спрощеною та безоплатною порівняно зі звичайним внесенням до реєстру транспортних засобів.
Громадяни України, які вже проживають у Чехії, зможуть зареєструвати свій автомобіль з українськими номерами з 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2023 року.
Починаючи з 1 січня 2024 року набувають чинності строгі правила. Кожен, хто керує транспортним засобом з українським номером на території Чеської Республіки, має обов’язок зареєструвати його в українському реєстрі транспортних засобів не пізніше, ніж за 7 днів після отримання тимчасового захисту або візи з метою толерантності.
З 1 січня 2024 року водіння українським транспортним засобом без реєстрації оператора буде розглядатися як правопорушення, за яке передбачено штраф у розмірі до 30 000 чеських крон (приблизно 1230 євро).
Впровадження цього нового заходу передбачене головним чином для забезпечення контролю за порушеннями, наприклад, для надсилання штрафів з камер контролю швидкості.
Ось як буде проходити реєстрація українських автомобілів в Чехії з 1 жовтня:
Вересні поточного року на сайті Міністерства транспорту буде опублікована повна та докладна інформація про процедуру реєстрації транспортних засобів із українськими номерами. Реєстрацію авто будуть проводити місцеві органи влади з розширеними повноваженнями.
Запуск відповідної реєстрації планується у жовтні цього року, і вона набуде чинності з початку наступного року.
З початку січня 2024 року громадяни України мають обов’язок зареєструвати свої транспортні засоби для користування їх на території Чеської Республіки протягом семи днів. В противному випадку на них може бути накладено штраф у розмірі до 30 000 чеських крон.
«Громадяни України повинні зареєструвати транспортний засіб, яким вони користуються на території Чехії (вони не обов’язково повинні бути його власниками) не пізніше, ніж протягом 7 днів з моменту отримання тимчасового захисту або візи з метою толерантності», — пояснив Медельський.
«Місце проживання іноземців у Чехії часто змінюється, тому, якщо адресу неможливо перевірити або вона вже не дійсна, місто намагається надіслати повідомлення про штраф в Україну, однак на отримання повідомлення можуть піти місяці», — вказує Власакова.
«Потім штраф офіційно вручається особі, але ніхто його не сплачує. Це створює проблеми для економічного сектору, який намагається примусово стягувати штрафи», — зазначила прессекретар мера.
Аналогічні проблеми з іноземцями з інших країн Європи
Місцеві органи влади стикаються зі схожими проблемами з іноземцями із інших країн ЄС. Зокрема минулого року Чеська поліція спільно з митними органами впровадила законодавчу поправку. Згідно з нею, якщо під час перевірки на придорожньому посту поліція дізнається із записів, що водій має несплачений штраф, вона має право вимагати сплати штрафу на місці.
Якщо водій відмовляється платити, поліція може конфіскувати номерний знак або прикріпити до транспортного засобу блокіратор.
Лише минулого року поліції та митниці вдалося збільшити суму несплачених штрафів з 11 млн чеських крон до 16 млн крон. За даними поліції Чехії, понад 60% тих, хто не сплатив штраф, були іноземними водіями.
Як убезпечити себе від зайвих витрат перебуваючи за кордоном на власному авто?
Плануючи виїзд за кордон або вже перебуваючи там на власному автомобілі, важливо не тільки підготувати необхідні документи та перевірити технічний стан авто, а також подбати про страхування, оскільки український поліс ОСЦПВ не діє за кордоном.
Аби захистити себе від непередбачуваних витрат перед поїздкою на власному авто за межі України, автовласник повинен заздалегідь оформити необхідне страхування, таке як поліс «Зелена карта».