Питання: Через війну виїхали з родиною у Польщу. Чи можна не оплачувати комунальні послуги вдома у разі непроживання вдома?,Та чи нараховатимуть штрафні санкції за несвоєчасну оплату послуг? Чи припинять надання мені комунальних послуг в разі заборгованості?
Відповідь юристів ЛексЮкрейн: Розповімо всі аспекти по даному питанню — детально далі у цй статті.
Закон «Про житлово-комунальні послуги» встановлює для споживача житлово-комунальних послуг (далі — ЖКП) обов’язок оплачувати надані ЖКП за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами про надання ЖКП, а у разі несвоєчасної оплати сплачувати пеню.
Що зробити, щоб не оплачувати комунальні послуги у разі їх невикористання? Для цього потрібно подати заяву (зразок ніжче на цій сторінці) надавачу відповідних ЖКП, до якої долучити докази тимчасової відсутності, наприклад:
- довідку з тимчасового місця проживання;
- довідку про лікування;
- довідку про проходження військової служби;
- довідку про взяття на облік ВПО.
Зразок заяви:
ПОВНА НАЗВА ОРГАНУ, ЩО НАДАЄ ЖКП
ПІБ КЕРІВНИКА
Від
ПІБ ЗАЯВНИКА
МІСЦЕ РЕЄСТРАЦІЇ ЗАЯВНИКА
ЗАСОБИ ЗВʼЯЗКУ
ЗАЯВА
про звільнення від плати за житлово-комунальні послуги
Прошу зняти нарахування за послугу з _______(НАЗВА ПОСЛУГИ, крім ПОСТАЧАННЯ ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ) (у разі її невикористання за відсутності приладів обліку за період тимчасової відсутності в житлі споживача та інших осіб понад 30 календарних днів) за період: _________________ (ДАТИ) за місцем реєстрації: _______________________________________(АДРЕСА) у зв’язку із тимчасовим непроживанням за період з _____________ по _____________ з особи/осіб:
_______________________________________________________________(ПІБ повністю);
______________________________________________________________(ПІБ повністю),
відповідно до пункту 6 частини 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Додатки:
1. Копія паспорта Заявника.
2. Витяг про місце проживання.
3. Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду Заявнику.
4. Документ на право власності житловим приміщенням/квартири та/або витяг з реєстру речових прав.
5. Документ, що підтверджує відсутність особи за місцем реєстрації: довідка з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби чи відбування покарання (обрати необхідне).
Про результати розгляду мого звернення прошу проінформувати мене письмово, надіславши лист за адресою: ________________ (або на електронну пошту).
«__»________ 20__ року ________________(ПІБ Заявника)
Важливо те, що споживач має право не оплачувати комунальні послуги у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг. Далі в статті читайте — про важливі виключення.
Разом із тим, постановою Кабміну від 5 березня 2022 р. № 206 було заборонено:
- — нараховувати та стягувати:
- — неустойку (штрафи, пеню);
- — інфляційні нарахування;
- — проценти річних, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
- — припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі
І у 2022 році борг українців за житлово-комунальні послуги складав 40,5 млрд грн.
На даний момент суди проводять провадження щодо боргів за ЖКП. З 6 травня 2023 року проводиться арешт рахунків фізосіб виконавчою службою: мораторій закінчився
Якщо у вас є в приміщенні прилади обліку (води, тощо) — обов’язково повідомляйте про показники відповідними засобами зв’язку. Тобто, якщо ви не проживаєте — показники лічильників на воду до прикладу не будуть рухатися, але є обов’язок повідомляти показники.
Щодо необхідності повірки лічильників: ви зобов’яязані предоставити лічильники на перевірку.
У випадку руйнування житла:
- Якщо житло зруйноване, то плата не повинна нараховуватися. Якщо нарахування відбувається автоматично, коригування обов’язково буде.
Зверніть увагу
Пільги щодо можливості не оплачувати послуги не стосуються послуг:
постачання теплової енергії (централізоване, у разі відсутності індивідуального опалення;
послуги з управління багатоквартирним будинком.
Також у період дії воєнного стану НЕ вчиняються виконавчі дії щодо:
— рішень про стягнення з фізичних осіб заборгованості за ЖКП в територіальних громадах,
які розташовані у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають чи перебували у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України,
— рішень про стягнення за ЖКП щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.
Що робити, якшо є борг по комуналці?
Відомо, що починаючи з 24 лютого 2022 року, Указом Президента України було введено воєнний стан, а Листом від 28.02.2022 р. №2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорну обставину (обставину непереборної сили) – військову агресію рф проти України. Та у випадку, якщо ви не зможете виконувати зобов’язання з оплати житлово-комунальних послуг у період військового стану, неустойки (штрафів, пені), інфляційній нарахування, річні проценти не будуть нараховуватись, таким чином після закінчення військового стану у вас буде існувати борг, який складатиметься лише з самих нарахувань. Також, у разі несвоєчасної сплати внесків ОСББ у період воєнного стану відповідальність не настає.
У багатьох громадян, знайомих з цими документами, виникає думка, що у зв’язку з військовим станом, що є форс-мажорною обставиною, можна не платити внески, встановлені Рішенням Загальних зборів ОСББ. форс-мажор не скасовує сплати внесків ОСББ, а лише надає гарантію, що за цей період штрафні санкції не будуть застосовані
— належним чином оформлені договори про надання житлово-комунальних послуг із виконавцями цих послуг (при відсутності договорів укладенню договору реструктуризації передує підписання договорів про надання житлово-комунальних послуг);
Потрібно укласти договір реструктуризації — для цього звернутись до вашого ЖРЕП, ОСББ, відповідноі керуючоі компанії, відповідного сервісного центру (за попереднім записом) або дистанційно (через месенджери ).
Які потрібно документи долучити?
Для укладення договору реструктуризації (розстрочення) заборгованості фахівець Сервісного центру повинен отримати від Споживача:
— заяву про укладення договору реструктуризації (розстрочення) заборгованості;
— документи, що засвідчують особу заявника (паспорт (сторінки 1,2,3,4 та 11), ID-картка (зображення з обох сторін) або документ що його замінює та витяг з Єдиного державного демографічного реєстру (для власників ID-картки). Якщо звертається представник Споживача, додатково надаються довіреність та паспорт (сторінки 1,2,3,4 та 11), ID-картка (зображення з обох сторін) або документ, що його замінює та витяг з Єдиного державного демографічного реєстру (для власників ID-картки), представника (оригінал для огляду та копія);
— документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням (пред’являється оригінал або нотаріально завірена копія, та надаються копії документів, що подаються);
— картку платника податків РНОКПП (ІПН) (оригінал для огляду та копія) (не надається власником ID–картки в разі коли дані про РНОКПП (ІПН) містяться на ID-картці).
— належним чином оформлені договори про надання житлово-комунальних послуг із виконавцями цих послуг (при відсутності договорів укладенню договору реструктуризації передує підписання договорів про надання житлово-комунальних послуг);
Якщо Споживач, не має можливості укласти договір реструктуризації (розстрочення) заборгованості за надані послуги на визначений термін з причин складного фінансового та матеріального становища, Споживач в заяві про укладення договору реструктуризації (розстрочення) заборгованості зазначає термін на який він просить розстрочити заборгованість, та додає до заяви, крім документів необхідних для укладення договору реструктуризації (розстрочення) заборгованості, довідку про доходи всіх осіб, які зареєстровані (проживають) в житловому приміщенні/квартирі.
З метою прискорення процедури укладання договору реструктуризації заборгованості Ви можете надати скан-копії / фото зазначених документів через дистанційні канали зв’язку: месенджер на на Facebook-сторінці, скайп, телеграм. Після перевірки фахівцем наданих відомостей та узгодженням суми, строку дії договору, розміру щомісячного платежу Вас буде запрошено до сервісного центру для підписання та отримання вже оформленого договору реструктуризації. За наявності технічної можливості договір може бути підписано електронним цифровим підписом (кваліфікованим електронним підписом) однією або двома сторонами.
Увага! Угода про реструктуризацію може бути укладена тільки у разі відсутності судової справи, невиконаного рішення суду (судового наказу) та/або виконавчого провадження про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Як бути, якщо прилади обліку є, але іх зняли з обліку, нарахування проводилися? Чи може бути копія сторінки закордонного паспорту з відміткою про перетин кордону підтвердженням відсутності особи за місцем реєстрації?
В Країні війна,а вони арештовують зі своїми новими шахрайськими законами пенсійні рахунки,мене оставили без засобів їснування, без ліків.То чим вони відрізняються від наших ворогів? Ганьба такій владі, я розчарований,бумиранг вернеться.
Теж саме. Провадження 2021року, в дії все закрито, в реєстрі боржників мене немає, боргів не має, кредиту не має, але рахунок заарештований