У зв’язку з кризою, спричиненою нападом Російської Федерації на Україну, багатьох цікавить питання, як сплачувати банкам свої кредитні зобов’язання під час війни.
Чи можна не платити кредит коли воєнний час?
Про це повідомили на офіційному Telegram-каналі Національного банку України.
Так, Нацбанк України дозволив банкам не враховувати несплату за кредитами як прострочення протягом воєнного часу, а також 30 днів після нього, якщо ця несплата пов’язана з російською агресією.
Кредитні канікули»: як відстрочити виплати на час військового стану в Україні 2022?
Жорсткий карантин через коронавірус – справжній стрес для української економіки. Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», на даний момент 32% українців перебувають у відпустці за власним бажанням, 4% – втратили роботу. Багато хто з тих, хто опинився у скрутному становищі через карантин, мають кредитні зобов’язання. Щоби піти назустріч позичальникам, Президент Володимир Зеленський доручив НБУ розробити програму «кредитних канікул». Які банки вже пропонують відстрочку та як нею скористатися?
Хто може отримати відстрочку?
До кінця квітня українські банки не мають права застосовувати штрафи за прострочення виплат за споживчими кредитами. Така норма передбачена антикризовим законом у період карантину, який у березні ухвалила Верховна Рада. Наступний крок допоможе позичальникам – встановлення «кредитних канікул».
Відповідно до роз’яснень НБУ, «кредитні канікули» – це можливість відстрочити платежі за кредитами на період після карантину. Така можливість передбачена лише для сумлінних позичальників, які справно платили за позиками до 1 березня 2020 року. На «канікули» можуть розраховувати громадяни та бізнес, які зіткнулися з фінансовими труднощами через карантин – частково чи повністю втратили дохід. Інші компанії повинні продовжувати обслуговувати кредити.
— Компанії, які продовжують працювати, малий бізнес, який продовжує працювати у тій чи іншій формі, не можуть претендувати на кредитні канікули. Ми говоримо про канікули для тих, хто повністю зупинився і хто має зникли джерела надходжень для обслуговування кредиту, – пояснила заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова.
Наразі «кредитні канікули» своїм клієнтам пропонують: Приватбанк, Ощадбанк, Райффайзен Банк Аваль, Кредобанк та ПУМБ. Більшість із них передбачили пільговий період у три місяці.
У Нацбанку кажуть, що не можуть змусити всі банки оголосити канікули, а лише рекомендують. При цьому банки самі мають бути зацікавлені виявити клієнтоорієнтованість у скрутні часи.
Як оформити?
«Кредитні канікули» не працюють автоматично. Щоб скористатися цією можливістю, позичальник повинен звернутися до банку, пояснити ситуацію та підтвердити, що повністю або частково втратив дохід.
Що саме передбачатимуть «канікули», залежить від кожного банку та конкретного випадку кредитування. Є кілька основних сценаріїв:
Банк може звільнити клієнта від повернення основної суми кредиту тимчасово карантину, у своїй нараховуючи і стягуючи відсотки.
Можливе відстрочення і за відсотками, і за основним кредитом, тобто відсотки нараховуватимуть, але стягуватимуть починають після карантину.
Ще один варіант – це реструктуризація кредиту більш тривалий термін. Наприклад, позику на 6 місяців можуть перерахувати на 12 місяців, що дозволить скоротити щомісячну суму.
Важливо знати, що у період карантину банкам заборонено підвищувати ставки за кредитами. Також банки не мають вимагати комісій за проведення реструктуризації.
Фізичні особи можуть домовитись з банком про відстрочення дистанційно, без відвідування відділення. Це можна зробити телефоном або в чаті, а також на сайті банку можна заповнити заявку. Щодо середнього та великого бізнесу, кожна справа має розглядатися індивідуально на основі фінансового звіту та поточного стану.
— Щоб захистити свій інтерес, але при цьому зберегти добрі стосунки з кредитором треба діяти на випередження. Не чекайте, коли вам зателефонують із банку та повідомлять про прострочення. Зв’яжіться заздалегідь зі своїм менеджером та повідомте, що вас звільнили або відправили у відпустку за власний рахунок. Якщо ви підприємець – розкажіть, що бізнес постраждав через карантин, зростання курсу долара, масові неплатежі контрагентів, загибель товару, що швидко псується, на митниці, – радить юрист Андрій Степаненко.
У НБУ сподіваються, що «кредитні канікули» допоможуть українцям легше пережити кризовий період, а після закінчення карантину швидше стати на ноги.
А какие каникулы в банке ПУМБ?