Договір довічного утримання — це альтернативна можливість придбання нерухомого і рухомого майна. Згідно з цією угодою є можливість передати майно в обмін на фінансове забезпечення, утримання, догляд за власником майна протягом його життя.
Для того, щоб договір довічного утримання вступив в силу, його потрібно завірити у нотаріуса. Це якась альтернатива договору — купівлі-продажу, з тією відмінністю, що грошовий розрахунок замінюється зобов’язанням забезпечення власника майна.
Для кого актуален
Як правило, відчужувача майна виступають пенсіонери, самотні, недієздатні люди, яким потрібно забезпечення та догляд.
Особи які не мають можливості придбати квартиру або будинок, укладають подібні договори і доглядають або виплачують певну грошову суму відчужувачу протягом його життя. Натомість, після смерті дарувальника, вони отримують його майно.
Умови договору індивідуальні. Ви можете укласти його в прийнятних для обох сторін рамках. Набувач може надавати харчування, оплачувати лікування, надавати місце проживання. Відчужувати своє майно також можуть працюють, дієздатні і здорові люди.
Хто може отримати майно
Прийняти квартиру може тільки повнолітній, дієздатний чоловік;
Треті особи. Майно відчужується кільком набувачам, і зобов’язання розподіляються на всіх.
Податки
За податковим законодавством, договір довічного утримання прирівнюється до договору купівлі-продажу. Тому, він обкладається відповідним податком. Якщо людина продає нерухомість більше одного разу на рік — дохід обкладається 5% податком на прибуток, .від вартості зазначеної в договорі. Ну, а якщо особа отримує від набувача щомісячне забезпечення, то такий дохід оподатковується в розмірі — 18%.
оформлення
При оформленні договору, нотаріусу виплачується 1% від оціночної вартості майна.
Для того щоб правильно скласти договір, потрібно детальніше прописувати обов’язки набувача. Наприклад, забезпечення харчуванням, житлом, і щомісячною виплатою. Тому що в процесі догляду, у відчужувача можуть виникнути додаткові потреби і доведеться все вирішувати через суд, якщо набувач відмовиться виконувати свої обов’язки.
Види зобов’язань за договором
Згідно з угодою довічного забезпечення може бути прописаний один з таких варіантів змісту:
- Фінансове забезпечення — коли набувач майна, зобов’язаний забезпечувати відчужувача щомісячними виплатами;
- Догляд та грошове забезпечення — набувач майна доглядає за своїм отчуждателем і виплачує гроші на його утримання;
- Догляд — набувач зобов’язується надавати харчування, лікування та житло, при цьому не зобов’язується виплачувати гроші відчужуваної стороні.
- Виходить, що договір довічного утримання передбачає тільки зміст і догляд за відчужувачем. Але, якщо передбачені щомісячні виплати і догляд, то це договір ренти і довічного утримання. Різниця полягає в обов’язки щомісячних платежів. В незалежності від умов договору, в разі смерті, набувач оплачує і організовує похорон відчужувача.
Якщо набувачів багато, то обов’язки накладаються на них рівноцінно.
Як оскаржити договір довічного утримання
Перш ніж укласти договір з відчужувачем, набувачеві слід перевірити факт — наявності законних спадкоємців майна. Тому що вони мають повне право оскаржити договір в суді.
Щоб довести своє право на нерухомість, після смерті відчужувача, необхідно збирати документи, квитанції, чеки, різні папери, які підтверджують виконання умов договору, і свідчать про суми витрат на лікування, утримання і виплати.
В яких випадках розривається або припиняється договір довічного утримання
- Набувач може розірвати договір через суд в тому випадку, якщо він не може або не хоче виконувати свої обов’язки.
- Договір втрачає чинність після смерті того, хто передає майно;
- За рішенням суду, якщо одержувач не дотримується умови договору;
- Договір припиняє діяти після смерті особи, переданого майно, а також за рішенням суду в разі недотримання покупцем зобов’язань.
- У свою чергу набувач також може розірвати договір через суд — наприклад, якщо він не може виконувати свої зобов’язання.
- Без доказів, суд може визнати договір недійсним. І задовольнити позов заявників, тобто спадкоємців. Крім того, наявність законних спадкоємців на нерухоме та рухоме майно, може привести до його подальшого розділу.