Питання: Доброго дня є довідка від міськради -квартира пошкоджена в Україні частково орками, не придатна до проживання, потребує капітального ремонту (відновлення) з квітня. Чи має власник сплачувати послуги ЖЕКА ЖРЕПА? За газ? світло? воду? Опалення?
А також послуги з обслуговування/управління будинку. Адже за послугу з управління будинком нарахування не відбувається? у разі не надання цієї послуги? ЖЕК надає послугу з управління будинком згідно договору тільки цілим квартирам? Це ж в мирний час будинок експлуатується, утримується прибудинкова територія, проводяться ремонтні роботи тощо? А зараз ні?
Відповідь:
Добрий день! Споживачі послуг з управління багатоквартирними будинками мають оплачувати ці послуги — якщо вони фактично надаються ЖРЕПом для відповідного будинку/будинків.
Щодо оплати за світло, газ, воду:
Щодо сплати комунальних послуг — постановою КМУ №206 (05.03.2022) до припинення воєнного стану заборонено нарахування штрафів на заборгованість за житлово-комунальні послуги, а також зупинення надання ж-к послуг у разі їх несплати (повної або часткової).
Про звільнення від сплати ж-к послуг мова не йшла. Наразі існує тільки проект Закону (№7175 від 18.03.2022) про звільнення від сплати за ж-к послуги споживачів, житло яких було зруйноване внаслідок збройної агресії РФ проти України, проте він з 29.03.2022 знаходиться на стадії ознайомлення і далі не рухається.
Група юридичної підтримки українців в Телеграм. Підпишись!
.
В деяких громадах керівництвом прийнято рішення про безумовне звільнення їх мешканців від сплати за комірне (Харків, Буча).
Відповідно до п.6 ч.1 ст.7 Закону України №2189-VIII від 09.11.2017 «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Тобто, звільнення від сплати не стосується послуги з постачання теплової енергії, оскільки навіть при відсутності споживача у приміщенні, його домівка (житлове приміщення чи квартира) опалювалися (послуга з постачання теплової енергії надавалася).
Звільнення від сплати також не стосується послуги з управління багатоквартирним будинком, оскільки оплачуючи дану послугу власники (співвласники) беруть участь в утриманні спільного майна, що їм належить, та зобов’язанні відшкодовувати витрати, пов’язані з утриманням багатоквартирного будинку. Підстава — ст.151 Житлового кодексу України.
Таким чином, споживачі послуг з управління багатоквартирними будинками мають оплачувати ці послуги — якщо вони фактично надаються управителем для відповідного будинку.
Хочемо додати як ремарку щодо ЗУ №2456-IX від 27.07.2022 про зупинення виконання рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги у період дії воєнного стану. Незважаючи на цей закон, зокрема, «Сумитеплоенерго» активно подає до суду заяви про видачу судових наказів про стягнення з фізичних осіб заборгованості за опалення і суди їх задовольняють.
.
.
Відповідь підготували наші колеги з УГСПЛ м. Суми —
Громадська приймальня Української
Гельсінської спілки з прав людини.