Закон щодо мобілізації, що вступив в силу з 18 травня 2024 року, вніс істотні зміни до правил перетину кордону для чоловіків. Це відкриває можливість виїзду з України для певних категорій чоловіків із дотриманням певних умов і наявністю відповідних документів.
Нова правова норма передбачає, що співробітники Державної Прикордонної Служби України будуть перевіряти наявність військово-облікових документів у тих осіб, які мають право на виїзд відповідно до встановлених категорій, зазначених у Правилах перетинання державного кордону України.
Отже, для більшості чоловіків, що планують виїзд з України, необхідно передбачити отримання військово-облікового документа з урахуванням вимог ТЦК та СП та внести інформацію щодо відстрочки у своїй військовій обліковці.
Щодо обов’язковості наявності військово-облікових документів при перетині кордону, існують певні винятки та умови, про які можна дізнатися, перейшовши за посиланням.
Юридичний експерт також наголошує, що відповідно до нового закону, військово-обліковий документ повинен містити VIN-код. Цю інформацію слід пред’явити за вимогою представників ТЦК, поліції та прикордонників. Таким чином, військовозобов’язані, які мають право на виїзд за кордон, зобов’язані звернутися до ТЦК для отримання військово-облікового документа з VIN-кодом, який далі буде перевірений прикордонниками спеціальними приладами, що дозволяє отримати доступ до електронної особової справи військовозобов’язаного.
У відповідності до Постанови КМУ № 57, положення про мобілізацію не змінюють правила перетину кордону для чоловіків у віці від 18 до 60 років. Таким чином, виїзд за межі України дозволяється чоловікам, які не підлягають призову або мають право на відстрочку, з умовою пред’явлення відповідних документів.
Першочергове право на виїзд за кордон мають чоловіки старше 60 років, оскільки вік військовозобов’язаних в Україні визначено від 18 до 60 років.
Серед громадян, які перебувають у віці призовного, існує список осіб, які мають право на виїзд:
- Чоловіки, чиї близькі родичі (дружина, син, донька, батько, мати, рідні брати чи сестри тощо) загинули або зникли безвісти під час проведення АТО або стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану. Документи для виїзду включають документи, які засвідчують родинні зв’язки та факт загибелі або зникнення безвісти близьких родичів, а також довідку про відстрочку від призову на військову службу, яку видано ТЦК або СП.
- Чоловіки, які вилучені з військового обліку через стан здоров’я. Документи для виїзду включають довідку від ТЦК та військово-обліковий документ, а також довідку про інвалідність або рішення медичної комісії про непридатність до військової служби.
- Тимчасово непридатні чоловіки. Документи для виїзду включають довідку про інвалідність або висновок військово-лікарської комісії, що підтверджує статус тимчасової непридатності до військової служби строком до 6 місяців.
- Чоловіки із інвалідністю I, II, III груп. Документи для виїзду включають довідку форми №157-1/о, посвідчення про статус інваліда, а також пенсійне посвідчення або документ, який підтверджує призначення соціальної допомоги.
- Чоловіки, які супроводжують особу з інвалідністю I або II групи або хворого родича. Документи для виїзду включають висновок лікаря або документ, затверджений лікарською консультативною комісією.
- Багатодітні чоловіки, які мають троє або більше неповнолітніх дітей. Документи для виїзду включають свідоцтва про народження всіх дітей, свідоцтво про шлюб/розірвання шлюбу, а також рішення органу опіки або посвідчення батька багатодітної сім’ї.
- Чоловіки, які виховують дітей самостійно.
- Для виїзду потрібні: свідоцтво про народження дитини, а також документ, що підтверджує смерть матері, рішення суду про позбавлення матері батьківських прав, або документ про визнання матері зниклою безвісти або оголошення матері померлою.
- Чоловіки, які мають постійне проживання за кордоном.
- Для виїзду потрібно мати відповідну позначку у паспорті чоловіка. Наявність віз іноземних країн не є доказом постійного проживання в цих країнах і не дає права на виїзд військовозобов’язаним громадянам України.
- Чоловіки (військовослужбовці), що направляються на лікування, реабілітацію або навчання.
- Для виїзду потрібно направлення на лікування за кордоном та лист від МОЗ, що іноземна установа охорони здоров’я приймає його на лікування. Для тих, хто направляється на військові навчання, необхідні документи надає військова частина, що відправляє їх за кордон.
- Чоловіки-водії.
- Для виїзду потрібно, щоб компанія, де працює водій, мала ліцензію на міжнародні перевезення вантажів. Інформація про цю організацію має бути внесена до інформаційної системи Укртрансбезпеки.
- Чоловіки-волонтери.
- Для виїзду є програма «Шлях» для волонтерів. Також можна подати документи про перевезення вантажів для ЗСУ, медичних вантажів або гуманітарної допомоги.
- Чоловіки-залізничники та моряки.
- Для перетину кордону потрібно працювати на міжнародних рейсах і пред’явити трудовий договір і лист судновласника чи оператора про намір укласти контракт.
- Чоловіки-спортсмени та тренери.
- Тільки за рішенням Мінмолодьспорту про включення до складу учасників спортивного заходу чи змагання. Або за листом міністра про участь цих осіб у змаганнях.
- Чоловіки, що працюють у сфері культури.
- Потрібен дозвіл від Мінкульту, офіційний запит на виїзд, а також запрошення від організатора заходу.
- Для перетину кордону, окрім зазначених документів, більшості категорій осіб необхідно мати військово-обліковий документ. Важливо пам’ятати, що після 18 травня всі військовозобов’язані повинні поновити свої персональні дані у ТЦК та мати відповідні позначки у військово-облікових документах.
Треба зауважити, що чоловіки, які мають лише відмітку «знятий з військового обліку» від ТЦК та СП, не можуть перетнути кордон без додаткових підтверджень інвалідності чи непридатності до військової служби.