Як раніше повідомляла юрист Вікторія Корєтнік, діти біженців в Польщі можуть не відвідувати школу.
В цій стаття ви дізнаєтеся, які правила діють у 2023-2024- 2025 навчальному році.
Спеціальний закон про допомогу українцям містить положення про звільнення українських школярів, які навчаються дистанційно, від обов’язкової шкільної освіти у Польщі. Належить це і до навчання в зерувках.
MEiN (міністерство освіти та науки) у Польщі дозволив батькам подати декларацію про продовження дистанційного навчання та не проходити обов’язкову освіту в Польщі.
Законна основа: §15 — wydanego на podstawie specustawy rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania і opieki dzieci i młodzieży bedących obywatelami Ukrainy uczniowie pobierający naukę wkzz systemie oświaty z wykorzystaniem і technik kształcenia na odległość, nie podlegają obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki.
Зміни з вересня 2024 року
Польське Міністерство освіти планує запровадити обов’язкове навчання у стаціонарній школі для дітей з України, які зараз навчаються онлайн
Відомство пояснює, що бажає надати дітям якісну освіту, яку вони втратили через російську агресію. Планується, що для українських дітей проводитимуться уроки української мови, а вчителі з України зможуть легше здобути визнання свого диплома.
Віце-міністр освіти Польщі Йоанна Муха на прес-конференції зазначила, що в країні перебуває близько 100 тисяч дітей з України, які навчаються онлайн у своїх українських школах.
Віце-міністр анонсувала, що з вересня 2024 року українські школярі, які перебувають у Польщі, будуть зобов’язані ходити до польської школи. За оцінками Міністерства освіти Польщі, з вересня у школах можуть з’явитися 50-60 тисяч українських дітей.
Віце-міністр освіти наголосила, що українських дітей не планується таким чином «полонізувати». Незважаючи на те, що уроки для них будуть такими, як у польській системі освіти, для учнів з України будуть організовані уроки української мови. Також до роботи з дітьми з України буде залучено українських вчителів.
Польське міністерство проведе із цього приводу переговори з українським урядом.
Нагадаємо, як повідомити владу про дистанційне навчання в українській школі?
За правилом, навчання в українській школі не замінює обов’язкової польської освіти. Про продовження навчання в українському навчальному закладі слід повідомити.
Батько чи особа, яка здійснює опіку, має подати спеціальну заяву до гміни за місцем проживання дитини про продовження навчання у системі освіти України. Бланку документа офіційно не встановлено.
Ми можемо запропонувати завантажити зразок заяви на нашому порталі.
Як контролюється дистанційна освіта?
Зараз правила поки що не дозволяють польським школам якимось чином перевіряти, відвідує чи ні учень дистанційні уроки. Опитані директори заявили, що не бачать необхідності здійснювати такий контроль, водночас наголошуючи на тому, що відсутність координації між польськими та українськими органами освіти може пізніше створити проблеми для самих учнів.
Українській владі доведеться вирішувати, чи визнавати атестати, видані польською школою, і, навпаки, якщо батьки учня, який зараз проходить дистанційне навчання в українській школі, вирішать залишитися в Польщі, необхідно буде визначити, як кваліфікуватиметься період, в якому вони навчалися таким чином .
Чи можна одночасно навчатися віддалено та офлайн?
Чимало батьків українських учнів обрали для дітей одночасне навчання і в українській, і у польській школах. За словами опитаних директорів, це цілком законно, хоч і не дуже просто для самих учнів. Натомість школи, як заявили їхні керівники, намагаються «не ускладнювати завдання» таким дітям.
А как в 2024??