Завдяки зміні законодавства із серпня 2023 року набути статусу учасника бойових дій (УБД) можна буде за спрощеною схемою. Це особливий статус військовослужбовця, який підтверджує його участь у військових діях.
Ще з 2014 року це питання щодо отримання УБД було актуальним, а з початком повномасштабного вторгнення питань стало ще більше.
Одна з головних змін – немає потреби накопичувати дні, коли військовослужбовець вів бойові дії. Тепер важливим є сам факт підтвердження участі при виконанні бойових завдань. Якщо виникають складнощі, то оформлення УБД для військових завжди можна замовити у військового юриста. Він оцінить документи та запити військовослужбовця, дасть свої поради та рекомендації, а також розкаже алгоритм дій.
Хто має право на статус УБД?
Усі, хто від початку повномасштабної війни захищають Україну, мають право на цей статус. Якщо говорити конкретно, можна виділити такі категорії військовослужбовців:
- резервісти;
- добровольці та військовозобов’язані із сил ТРО, ЗСУ, Національної Гвардії, СБУ, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби;
- представники військової прокуратури;
- працівники поліції;
- співробітники Судової охорони, які беруть участь у бойових діях;
- службовці Управління держохорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби;
- представники оперативного забезпечення зон проведення АТО ДФС.
Кожен має право отримати статус незалежно від специфіки своїх обов’язків та виконуваних завдань.
Порядок набуття статусу УБД
Міністерство у справах ветеранів організувало комісію, куди потрібно подавати відповідні документи. Одна з довідок має включати всю особисту інформацію про військовослужбовця. Збір документів виконується двома способами: командир частини протягом місяця після виконання бойового завдання готує пакет документів; підготовка рапорту на ім’я начальника військової частини з вимогою про надання необхідних документів. Щойно документи зібрано, військовослужбовець подає їх до комісії.
Статус УБД після поранення та звільнення
За фактом отриманого поранення кожен військовослужбовець одержує відповідну довідку, яку також потрібно надати комісії. Після звільнення також потрібно подбати про набуття статусу УБД і тут потрібно звертатися до ТЦК та СП із такими документами:
- заява на набуття статусу УБД;
- засвідчені копії паспорта громадянина України;
- ідентифікаційний номер; дві фотографії 3х4.
ТЦК на запит військовослужбовця звертається до його військової частини, де збирається пакет документів. До нього входить довідка про безпосередню участь у бойових завданнях, виписка бойових повідомлень, журнал бойових дій, виписка вахтових журналів, виписка за матеріалами розслідування за фактом отриманих поранень. Дані матеріали обробляються у ТЦК та подаються на розгляд комісії, яка протягом 30 днів надає статус УБД.
Допомога юристів
Деякі бійці перебувають досі на передовій, але вже зараз хочуть отримати статус УБД. Стороння допомога у вигляді військового юриста – це чудовий спосіб довірити весь збір документів професіоналам своєї справи. Спеціалістів можна знайти на маркетплейсі «Консультант», де можна вибрати одного з юристів або залишити запит і чекати на відповідь.