Питання: Доброго дня! Чи можливо людині самій дізнатися, чи є заборона виїзду за кордн з України?
Відповідає юрист Вікторія Корєтнік:
Кому обмежено виїзд за кордон? Є декілька випадків, коли може бути накладено заборону. Серед них — борги, несплачені аліменти, тощо. Як перевірити?
Група юридичної підтримки українців в Телеграм. Підпишись!
.
Дізнатися щодо заборони перетинати кордон України можна декількома способами:
Подати письмовий запит до Державної прикордонної служби України.
Перевірити можна також самостійно онлайн :
• Реєстр боржників
• Реєстр судових рішень
• Реєстр виконавчих проваджень
• Реєстр заборгованості по податкам
• Реєстр по штрафам за порушення ПДР
Не варто навіть намагатися залишити Україну за наявності боргів та накладення заборони на виїзд за кордон. Якщо борг є, його потрібно якнайшвидше сплатити. Однак варто врахувати, що квитанція про оплату не є підставою для зняття обмеження.
Відомості про погашення боргу мають надійти до прикордонної служби, і лише після цього закривається провадження у справі та знімається заборона. Зазвичай, ця процедура триває близько двох тижнів. Тож зазвичай, якщо сьогодні ви сплатили заборгованість, а завтра плануєте виїхати за кордон, то нічого не вийде, бо виконавче провадження ще діятиме.
Таким чином, навіть із сплаченою заборгованістю людину можуть не випустити за кордон. Підставою для зняття заборони є лише документ про те, що щодо громадянина було припинено виконавче провадження.
Читайте також:
У військовий час може бути заборона виїзду за кордон через кредит?
Коли може бути наклажено заборону?
Ухилення від зобов’язань, покладених судом, – розмите поняття. Зазвичай йдеться про невиконані фінансові зобов’язання, тобто про борги. Враховуючи це, тимчасове обмеження боржника на виїзд за межі України може бути накладено у разі виникнення:
- податкові заборгованості
- боргів за кредитами, мікропозиками, перед фізособами
- невиплат за аліментами
- штрафів – ПДР та інших адміністративних
- заборгованості за комунальні послуги
- порушення виконання вимоги немайнового характеру – наприклад, про виселення, передачу дитини, відновлення на роботі., тощо